دیجی فیدر - اخبار فناوری اطلاعات و تکنولوژی

جدیدترین اخبار روز تکنولوژی و فناوری اطلاعات

حرفه ای ترین موتور خبرخوان خبرهای فناوری و تکنولوژی از سایت های معتبر ایرانی

ثبت نمایی خیره‌کننده از حلقه های زحل توسط فضاپیمای کاسینی

گجت نیوز ۱۸ شهریور ۱۳۹۶

حلقه های زحل

ماموریت فضاپیمای کاسینی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. اخیرا این فضاپیما نمایی خیره‌کننده از حلقه های زحل را به ثبت رسانده و به زمین مخابره کرده است.

مطالعه و کاوش بشر در زحل به کمک فضاپیمای کاسینی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. در واقع تعداد روزهای باقی مانده تا شیرجه نهایی کاسینی در اتمسفر زحل را می‌توان با انگشتان دست نیز شمارش کرد. این فضاپیما حتی در آخرین لحظات نیز به فعالیت خود به طور جدی ادامه داده و این بار نیز با ارسال یک نمای خیره کننده از حلقه های زحل دانشمندان را به وجود آورده است. این تصویر دارای رنگ‌هایی زنده با وضوح بسیار بالاست و تا همیشه در خاطر دانشمندان باقی خواهد ماند.

تصویر مذکور در تاریخ ۶ جولای ۲۰۱۷ (پانزدهم تیر ماه ۹۶) به ثبت رسید و ترکیبی از رنگ‌های طبیعی قسمت B از حلقه‌های زحل را به نمایش می‌گذارد. در حال حاضر فضاپیمای کاسینی از این محل ۷۶ هزار کیلومتر دورتر است. به گفته دانشمندان ناسا، هنوز مشخص نیست که وجود چه ماده‌ای در ترکیبات یخی، منجر به شکل‌گیری رنگ بژ می‌شوند. اکتشاف این موضوع نیز در نوع خود بسیار دشوار است؛ زیرا زحل نیز رنگ مشابهی با آن را دارد. با این حال دانشمندان امیدوارند کاسینی بتواند از این ویژگی اسرارآمیز رمزگشایی کند.

تصویر زیر یک نسخه بهینه یافته از نمای اصلی است. همان‌طور که مشاهده می‌شود قسمت‌هایی که غلظت شدیدتری از رنگ بژ را دارا بوده‌اند، به رنگ قرمز و سایر بخش‌ها به رنگ آبی مشاهده می‌شوند. این تصویر به شما کمک می‌کند تا از نحوه قرارگیری این حلقه‌ها به خوبی اطلاع حاصل کنید. در بخش میانی این تصویر، حلقه‌های ظریف‌تری واقع شده‌اند که عرض هریک از آنان در حدود ۴۰ کیلومتر است.

حلقه های زحل

فضاپیمای کاسینی در تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) به پایان ماموریت خود خواهد رسید. این بدان معناست که تنها چند روز دیگر تا خداحافظی همیشگی با این فضاپیما فاصله داریم. دانشمندان امیدوارند تا آن زمان بتوانیم آخرین تصاویر شگفت‌انگیز این ماموریت را نیز ببینیم.

به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابهدیدگاه خود را بنویسید.نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.